Kodėl vis nepavyksta tinkamai planuoti savo laiko? Skaičiau daug knygų, turiu įrankius, lankiau seminarus, žinau teoriją, tačiau vis dar nesusitvarkau su savo darbais, turiu skubėti, o dėl to patiriu daug streso ir įtampos. Jeigu ir Jums tenka apie tai pagalvoti, vadinasi, tikrųjų laiko planavimo problemų neišsprendėte. 

Šios problemos yra Jūsų galvoje ir emocijose. Galbūt nustebsite, bet išmokti efektyviai planuoti laiką įmanoma tik į vietas sudėliojus mintis ir emocijas. Kalendoriai, kitos laiko planavimo priemonės, technikos ir metodikos nepadės, jeigu mintyse ir emocijose vyraus chaosas. Ką tai reiškia? Pagalvokite apie eilinę savo dieną – kas vyksta Jūsų darbe, kodėl nesiseka būti nuosekliems, kodėl Jūs nuolat blaškotės, dirbate neproduktyviai? Visų pirma taip yra dėl to, kad Jūsų galvoje nuolatos „verda“ įvairūs vidiniai dialogai – kažkas kažką pasakė, kažkas kažką ne taip įvertino, kažkur įvyko konfliktas... Užuot susifokusavę į darbus, savo galvoje „sukate“ įvairius dialogus. Pasikalbėjote su vienu kolega – Jūsų nuotaika tampa gera, imate dirbti produktyviau. Pabendravote su kitu – staiga nuotaika pablogėja, nebesinori nieko daryti, arba darbus pradedate atlikti „per sukąstus dantis“.

Pagalvokite apie savo dieną: kas Jums trukdo išlaikyti maksimalų produktyvumą? Galimai suprasite, jog tai yra būtent vidinis chaosas, kuriame skendite didžiąją dienos dalį. Kai šis chaosas atslūgsta, dažnas žmogus panyra į Facebook pasaulį. Facebook gali pakeisti rūkymas. Taip yra dėl tam tikrų emocinių ir psichologinių dalykų. Įtampa, įvairios priklausomybės, konfliktai – kol žmogus jų nekontroliuoja, tol apie laiko planavimą ir maksimalaus produktyvumo išlaikymą svarstyti neverta. 

Kaip paimti „vairą“ į savo rankas? Vieno trumpo, universalaus patarimo tikrai nėra. Tačiau galime patarti nuo ko reikėtų pradėti. Imkite save stebėti. Darykite tai sąmoningai. Fiksuokite, apie ką galvojate, kai negalite susikaupti darbų atlikimui; kas Jus blaško, kas labiausiai sumažina Jūsų vidinę motyvaciją, darbingumą. Gal tai bus įvairūs konfliktai su žmonėmis, o gal pokalbiai ar užduotys, kurias gaunate. Visa tai užrašykite. Po savaitės ar dviejų, skirtų savistabai, turėsite dalykų, kurie trukdo efektyviai planuoti laiką, darbus ir veiklas, sąrašą. Pamėginkite sąrašo punktus palaipsniui eliminuoti. Jeigu to savarankiškai padaryti nepavyks, vadinasi, Jums reikalinga profesionalo pagalba.

Tiesa ta, jog daugelio emocinių ir psichologinių dalykų žmonės savarankiškai sutvarkyti nepajėgia. Jeigu šitai būtų paprasta ir lengva, žmonės nesiskųstų gyvenantys nuolatiniame chaose ir įtampoje.

Taigi, jeigu laiko ir veiklos planavimo problemas norite išspręsti iš esmės, pradėkite ne nuo įvairių technikų pasirinkimo, o nuo psichologinių ir emocinių sričių tobulinimo.