Jei šiandien Jūsų paklausčiau, ar žinote savo tikrąsias vertybes ir kaip jomis vadovaujatės, retas kuris atsakytumėte iškart, reikėtų mažiausiai keleto minučių (o kartais ir valandos ar daugiau) pagalvoti. Kalbėdama su DaVinci 365® ARCHITECTUS pokyčių programos dalyviais ir būdama šios programos Trenere, dažnai susiduriu su dalyvių abejonėmis ir negebėjimu aiškiai į(si)vardinti savo mąstymo ir elgesio motyvų. Ir būtent čia, nežinant savo  tikrųjų vertybių ir/ar jų netaikant praktiškai, atsiranda didelė tikimybė, kad nesuprasite, kas Jus iš tiesų džiugina, suteikia vidinės motyvacijos, užpildo vidinę tuštumą, suteikia ramybės ir pasitikėjimo, kuriant tiek asmeninius, tiek profesinius santykius, priimant pačius svarbiausius Jūsų gyvenimo sprendimus. Neskiriant kokybiško laiko savęs pažinimui ir nesuprantant, kas iš tiesų Jums yra svarbu, labai greitu metu pradėsite gyventi (o gal jau ir gyvenate?) ne savo, o kažkieno kito (Jūsų vadovo/vadovės, antrosios pusės, tėvų/vaikų ar kitų Jums reikšmingų žmonių) primestą gyvenimą, siekti ne savo, o kažkieno kito tikslų, laikytis ne savo, o kažkieno kito nustatytų ribų ir t.t.  

Esminės klaidos vertybių „paieškose“. Žodį „paieškose“ rašau kabutėse, nes iš tiesų nieko ieškoti nereikia. Vertybes turime visi. Tačiau jei neišmokome jomis vadovautis iki pirmųjų pilnametystės metų, palengva jos apaugo kitais emociniais ir psichologiniais sluoksniais, išgyvenimais, patirtimis. Gebėjimą jausti gyvenimo pilnatvę užėmė dabartinis dažnai linksniuojamas socialinis triukšmas: radijas, TV, soc.tinklai, menkos vertės užsiėmimai ir kiti lengvai prieinami dalykai, kurie siūlo begales gyvenimo džiaugsmo sprendimų. Kitaip tariant,  norite jausti gyvenimo balansą? Prašom! Užtenka į internetinės svetainės paieškos laukelį įvesti tokią užklausą (būtinai pridėjus žodelį „free“ (angl. nemokamas)). Čia ir gimsta iliuzijos. Ar siūlomas gyvenimo balanso apibrėžimas Jums yra tinkamas? Ar atlikus ten rekomenduojamus veiksmus būsite subalansuotas? Ar tai atitinka Jūsų vertybes? Jei nežinote tikųjų savo vertybių ir/ar jomis nesivadovaujate, tai ir prieš tai buvę klausimai yra tik nurodomieji.  

Pradėjus domėtis savęs pažinimo tema, susidursite su begale informacijos: pasiūlymų, knygų, kelių „greitų būdų“ atgauti gyvenimo balansą, pusiausvyrą, įgyti pasitikėjimą ir sukurti tobulus santykius – tik spėkite sekti naujienas. Bėda aplanko tuomet, kai pradėjus savarankišką savęs pažinimo kelią, žmogus neskiria reikšmės ir prioriteto savo tikrųjų vertybių pažinimui, o suvartoja surastą informaciją kaip greitąjį maistą – pasitenkinimas lyg ir yra, tačiau vertės tame yra išties labai mažai. Čia yra dar viena esminė klaida, kurios toleravimas didina greito vartojimo ir trumpalaikio pagerėjimo jausmą, o iš tiesų tik sukuria kokybiško gyvenimo iliuzijas. Ir taip, iliuzija po iliuzijos, žmonės įsivaizduojamo pagerėjimo, kurio taip ir nesulaukia. Atvirkščiai, pyksta, nes surastą informaciją ir metodikas pritaikė pagal instrukcijas. Tik kad instrukcijos buvo skirtos ne jam konkrečiai, o visam tobulybės siekiančiam pasauliui.  

Kalbėdama su pokyčių programos DaVinci 365® ARCHITECTUS dalyviais dažnai klausiu, kodėl išsikėlė būtent tokius tikslus? Ir pokalbio metu paaiškėja, kad tokio tikslo išsikėlimą įtakojo madingas nuomonės formuotojas/formuotoja, ar įtakingas verslo pasaulio atstovas/atstovė ir pan. Ir to paties pokalbio metu dalyvis tarsi praregi, kad kątik vos netapo kito žmogaus kopija. O tokia galimybė (tapti kito žmogaus kopija) visada egzistuoja, kai žmogaus vertybių sistema laikinai neveikia.  

Kaip suprasti, ar šios vertybės yra mano? Jei dar nebandėte gyventi vadovaudamiesi savo tikrosiomis vertybėmis, čia labiausiai padės savistaba. Kaip jaučiatės, priėmę svarbius asmeninius ir profesinius sprendimus? Kas Jus iš tiesų džiugina, kada jaučiatės pakylėti? O kas liūdina, kada jaučiatės įskaudinti, nemaloniai? Kada, kokiai situacijai esant keičiasi Jūsų nuotaika? Atsakymai į šiuos klausimus neturėtų būti lakoniški. Pasistenkite paanalizuoti, žvelgti giliau, suprasti ir apčiuopti elgesio, mąstymo ir emocines tendencijas. Tai ir bus labai aiškios nuorodos į tai, kas Jums iš tiesų yra svarbu. Tai atsikartos net ne vienoje, o daugelyje Jūsų gyvenimo sričių. Pavyzdžiui, jei iš savo minčių, elgesio ir emocijų raiškos suprasite, kad viena Jūsų vertybių yra „pagarba“, tikėtina, kad šia vertybe vadovaujatės (t.y. elgiatės atitinkamai) ir profesinėje veikloje, ir asmeninėje veikloje, ir nustatant bei išlaikant ribas, ir sveikatos srityje, ir finansų valdymo srityje, ir kitose Jums svarbiose srityse. O jei tai tik deklaracija, vadinasi Jūsų veiksmai neatitiks pagarbos apibūdinimo. T.y. dažniausiai pažeidinėsite tiek savo, tiek kitų nustatytas ribas, pertraukinėsite kitus žmones, jiems nebaigus savo minties, negerbsite savo sveikatos ir laiko resursų, galbūt net turėsite polinkį į žmonių segregaciją pagal tam tikrus rodiklius. Tai tik pavyzdys, kaip tikroji vertybė, kai ją lydi konkretūs veiksmai, skiriasi nuo deklaruojamos „žodinės“ vertybės.  

O kas toliau? Pasak lietuvių liaudies patarlės – kuo toliau į mišką, tuo daugiau medžių. Tačiau man labiau patinka posakis „bijai vilko, neik į mišką“. Ir to posakio pratęsimas: „tačiau neinat į mišką, taip ir nesužinosi, kas yra anapus“. O „anapus“, t.y. išsigryninus ir vėl atradus savo tikrąsias vertybes, Jūsų laukia taip išsvajotas gyvenimo balansas, džiaugsmas, vidinė ramybė, pasitikėjimas ir aukšta savivertė. Ir toliau gyvenant vadovaujantis asmeninėmis vertybėmis yra didelė tikimybė, kad sukursite daug gražių dalykų: pradedant santykiais (tiek su savimi, tiek su kitais), baigiant sukurta pridėtine verte, kurią kiekvienas suprantame savaip.  

Išsigryninę 5-7 vertybes pradėkite jomis vadovautis kasdien. Stebėkite save, fiksuokite savo suvokimus, įžvalgas ir atradimus, o praėjus 3-6 mėnesiams grįžkite prie šių užrašų, kad galėtumėte įsivertinti, kokį kelią nuėjote. Taip, darbas su vertybėmis – tai ne vienadienis drugelis. Gali prireikti ir daugiau nei 6 mėnesių, kad suprastumėte, ar toks elgesys atitinka Jūsų vertybių apibūdinimą, ar ne, ar tai Jus džiugina ir motyvuoja, ar, atvirkščiai, tą motyvacija mažina. Tačiau tegul tai Jūsų negąsdina, nes „anapus miško“ yra daug gerų dalykų, kurie ne apsunkins, o palengvins Jūsų gyvenimą. Ir taip – tam reikia tik laiko. Laiko, kurį skiriate „skrolinimui“, apkalboms ofise prie kavos aparato, nuolatiniam skundimuisi dėl pabrangusio kuro ar dėl nekokybiškų politinių sprendimų bei intensyviai naudojamos gelbėtojo rolės, kurios dėka imituojate kitų žmonių problemų sprendimą ir kartu atimate galimybę išsispręsti savąsias.  

Turint vertybinį pagrindą ir juo vadovaujantis, nebelieka poreikio save užpildyti menkaverčiu siūlomu triukšmu, ieškoti papildomų nusiraminimo šaltinių, grįžti prie jau priimtų sprendimų ir užduoti sau papildomus klausimus – „kas būtų, jeigu būtų?“. O taip pat nebelieka poreikio būtinai įbrukti savo nuomonę, atsakyti į visus komentarus ir aiškinti, kodėl elgiatės vienaip ar kitaip. O dar atsiranda papildomų galimybių įsiklausyti į kitokią nuomonę, taip išplėsti požiūro lauką ir dalyvauti kokybiškoje diskusijoje, vietoj menkaverčio „nu, ką tu?“ O taip pat, keičiant profesinę kryptį, yra didelė tikimybė pataikyti iš pirmojo karto ten, kur iš tiesų galėsite save realizuoti. O taip pat stebuklingai atsiranda laiko mylimo ir primiršto hobio atgaivinimui, kasmetinei sveikatos patikrai ir kitiems maloniems ir nevisai, tačiau reikalingiems, dalykams atlikti.  

Nebijokite tyrinėti to, kas nepažįstama, to, kuo abejojate ar to, su kuo nesutinkate. Būtent tokių motyvų genami ir galite labiau pažinti save: suprasti ir vadovautis savo tikrosiomis vertybėmis. Čia ir yra vieta gyvenimo balanso paieškai, aukštam motyvacijos ir savivertės jausmui, vidinės ramybės pojūčiui ir kitiems, gyvenimo pilnatvę suteikiantiems dalykams. Gyvenime sėkmingais būsite tuomet, kai vadovaujantis savo tikrosiosmis vertybėmis, jausite vidinę ramybę, vidinį pasitikėjimą ir vidinę  motyvaciją. Ne atrodysite tokie, o iš tiesų būsite tokiais.  

Taigi, jei dažnai keliate klausimus apie savo gyvenimo kokybę, balansą, savęs atradimą, ramybės ir kokybiškų santykių paieškas, prieš „suvartodami“ dar vieną motyvacinę knygą ar seminarą šią tema, užduokite klausimą apie savo tikrąsias vertybes – kokios jos? Čia ir slypi dalis tų atsakymų, kurių nuolat ieškote. Imkitės kokybiškų veiksmų!