Nors įmonių skaičius Lietuvoje pastaraisiais metais auga, o bankrotų mažėja, šie rodikliai, anot Inovacijų agentūros, neatspindi verslumo kokybės – daugėja smulkių įmonių. Tęstinių mokymų centro PHRONESIS vadovų akademijos® Treneris Tomas Stonys, vedantis praktinius efektyvių verslo įgūdžių formavimo mokymus vadovams pastebi, kad verslų augimui ir plėtrai koją labiausiai kiša strateginio plano nebuvimas ir vadovavimo įgūdžių stoka.

Kas motyvuoja darbuotojus labiau nei pinigai, kokios įmonės veiklos sistemos leidžia vadovui dirbti vos vieną dieną per savaitę, o likusį laiką skirti verslo vizijos ir strategijos vystymui, ir kokie įgūdžiai atneša didžiausius pokyčius – apie tai Trenerio T. Stonio interviu „Verslo žiniose“. 

Lapkritį Jūs prisijungėte prie trenerių komandos ir pradėjote vesti praktinius mokymus PHRONESIS vadovų akademijoje® – kokios silpnosios vietos būdingos lietuviškojo verslo kūrėjams? 

Vienas svarbiausių dalykų – vadovai mano, kad yra vieninteliai viską išmanantys. Jiems atrodo, kad jeigu jie patys neis ir nedarys – viskas grius. Todėl nuo pat pradžių kalbamės apie tai, kad visi žmonės yra gabūs, tik turime juos įgalinti: suteikti atsakomybę, leisti dirbti savarankiškai ir laiku patikrinti, kaip jiems sekasi. Reikia ne bausti, o skatinti. Mokyti savo pavyzdžiu, tačiau nebrukti jo per prievartą. Kaip pavyzdį aš jiems pasakoju, kaip sukūręs efektyvią atsakomybės ir atskaitomybės sistemą, galiu valdyt didelį verslą dirbdamas vieną dieną per savaitę. Tačiau, kad tai pavyktų, reikia susidėlioti savo mąstymą taip, kad ne vadovas daro visus darbus, o komanda – žmonės, kuriems jis delegavo darbus. Kaip tai įgyvendinti praktiškai – aiškinamės mokymuose.

Dar viena dažna situacija – verslininkai nežino, kodėl stringa jų verslas. Kodėl darbuotojai nepadaro to, ko norėtų vadovas. Dažniausiai taip būna, kai nėra aiškių, popieriuje ar kompiuteryje užfiksuotų susitarimų – žmonės nežino, ko tiksliai iš jų norima ir kada tai turi būti padaryta. Kurti veikiančią organizacijos veiklos sistemą pradedame nuo to, kad vadovas surašo, kas ir už ką jo įmonėje atsakingas, ką konkrečiai veikia. Toliau jau mano minėti raktiniai žodžiai: atsakomybė ir atskaitomybė. Vadovas neturi kištis į kasdienį darbuotojų darbą, nes tai nugalina – tuomet jie tik laukia nurodymų, vengia patys priimti sprendimus. 
 

Pilną PHRONESIS vadovų akademija® Trenerio Tomo Stonio interviu skaitykite straipsnyje portale „Verslo žinios“: https://www.vz.lt/verslo-valdymas/2023/04/11/phronesis-vadovu-akademijos-treneris-tomas-stonys-sporte-man-sakydavo--suletek-kad-pagreitetum---ta-pati-taisykle-galioja-ir-versle