Neseniai žmogus, buriantis komandą naujo projekto įgyvendinimui, uždavė labai įdomų klausimą – kaip atsirinkti geriausius žmones, kaip pokalbio metu atskirti tuos, kurie yra efektyvūs, produktyvūs, turinys aukštą atsakomybę ir gebantys kurti pridėtinę vertę nuo tų, kurių atsakomybė žema, produktyvumas menkas, o vidinė motyvacija – labai trumpalaikė? Į šį klausimą vieno atsakymo nėra.

Rekomenduojame atkreipti dėmesį kaip į vieną iš informacijos galinčių suteikti aspektų – nesvarbu, ar buriate naują komandą, ar norite praplėsti esamą – bendraudami su kandidatu atkreipkite dėmesį į tai, iš kokios aplinkos žmogus atėjo: kokia buvo jo tėvų šeima ir kokią šeimą jis turi sukūręs pats. Ar žmogus užaugo šeimoje, kur jautė palaikymą, buvo suprastas, santykiai buvo geri, o ryšys artimas? Ar dabartinėje šeimoje gerai sutariama su partneriu, kitais šeimos nariais? Ar juos sieja artimas ryšys, tarpusavio palaikymas ir supratimas? Taip pat svarbu pasidomėti, kur kandidatas dirbo anksčiau, kokia aplinka buvo tame kolektyve, ir kaip prie jos kūrimo prisidėjo pats žmogus.

Galbūt nustebsite ir norėsite paklausti, kokį ryšį šie dalykai turi su efektyvumu, produktyvumu ir gerais rezultatais? Ryšys tiesioginis. Darbo vietoje žmogus visuomet stengsis sukurti tokią aplinką, prie kurios yra pripratęs. Ką tai reiškia? Jei artimoje aplinkoje, kurioje žmogus augo, buvo dažnai konfliktuojama, pykstamasi, nesutariama įvairiais klausimais, vietoje stipraus emocinio ryšio žmogus patyrė daug įvairiausių emocinių ir psichologinių įtampų, taip pat, jeigu dabartinėje šeimoje santykiai nedarnūs, kyla daug konfliktų, pykčių ir įtampos, turėkite omenyje, kad tokią pat atsmosferą žmogus galimai (žinoma, išimčių būna) kurs ir Jūsų komandoje. Kodėl taip yra? Šie žmonės pripratę prie tokios aplinkos. Kiekvienas žmogus savo darbo vietoje stengiasi kurti emocinę, psichologinę terpę, kurioje jaustųsi patogiai, įprastai. Taigi, jeigu žmogaus aplinka pozityvi, jis natūraliai darbinėje aplinkoje kurs tokią pat emocinę terpę, ir atvirkščiai – negatyvias emocijas jaučiantis ims apkalbinėti kitus, skleis gandus bei intrigas, inicijuos konfliktus, ir tai darys nesąmoningai, netgi to nenorėdamas.

Prisimindami aukščiau išvardintas priežastis visą laiką labai sąmoningai ir atidžiai klausykitės žmogaus istorijos, mėginkite suprasti, kokia yra jo aplinka. Tokiu būdu imsite labai gerai girdėti, matyti ir atskirti žmones. Kaip jau minėta, ši taisyklė negali būti taikoma visiems, bet aštuoniais atvejais iš dešimties ji tikrai pasitvirtina.