Turbūt žinote, kad savarankiškai gerų ar labai gerų rezultatų pasiekti dažniausiai būna labai sunku. Ir nesvarbu, kokioje srityje tų rezultatų norėtumėte siekti – sporte, versle, mene ar bet kokioje kitoje gyvenimo srityje – dažnai tenka pripažinti, jog vieni toli nenueisite. Reikalingas geras mokytojas. Bet čia kyla klausimas – kaip jį išsirinkti? Kaip rasti tą, kuris padės pasiekti pačių geriausių rezultatų? Papasakosime apie penkias dažniausias klaidas, kurias, ieškodami mokytojo, mentoriaus, koučerio, psichologo ar kito specialisto, daro žmonės, bei kaip šių klaidų išvengti.

Pirmoji klaida – žmonės renkasi charizmatišką mokytoją: tokį, kuris gražiai kalba, gražiai atrodo, dėvi madingus drabužius. Labai keista, tačiau gana dažnai šie kriterijai būna patys svarbiausi. Reikėtų tokių žmonių paklausti, kokį gydytoją rinktųsi turėdami sveikatos problemų: charizmatišką, ar verčiau savo srities profesionalą? Pamąstykite ir nuoširdžiai atsakykite sau į šį klausimą.

Kita klaida daroma ieškant pigias, o dar geriau – nemokamas paslaugas teikiančio konsultanto, mokytojo ar mentoriaus. Čia reikėtų pamąstyti, ar profesionalas, kuris daug ir intensyviai mokosi, į savo kompetencijos didinimą investuoja tūkstančius, o kartais ir dešimtis tūkstančių, sutiks dirbti nemokamai, ar už juokingai mažą atlygį? Ar savo srities žinovas, gebantis padėti pasiekti realų ir apčiuopiamą rezultatą, iš tiesų bus tas, kurio kainos rinkoje – mažiausios? Taigi neieškokite pigiausių ar nemokamų, dairykitės savo srities profesionalų, turinčių geriausią kompetenciją.

Trečia klaida – dažnas žavėjimasis tais, kurie žada greitą rezultatą. Šis fenomenas pastebimas ir kovinės savigynos užsiėmimuose. Pranešus žmogui, kad, norėdamas padaryti gilią vidinę transformaciją, turės darbuotis pusę metų, o galbūt metus ar dar daugiau, jo veidas ištįsta, žmogus nuliūsta, nusprendžia „dar pagalvoti“ ir... keliauja tiesiai pas mokytoją, kuris pokyčius žada jau po dviejų dienų seminaro. Tačiau tik pagalvokite – jeigu visi norimi pokyčiai įvyktų per vieną ar kelias dienas, pasaulis būtų nuostabi vieta; čia nebūtų tiek daug žmonių, vėl ir vėl susiduriančių su tomis pačiomis asmeninio gyvenimo ar verslo problemomis. Jeigu viskas vyktų taip greit, žmogui nereikėtų varginančių ir nuoseklių treniruočių geros fizinės formos sukūrimui ir palaikymui, užsienio kalbos išmokimui, reikiamų įpročių suformavimui...

Ketvirta klaida – pasirinkimas dirbti su labai plataus profilio mokytojais – specialistais. Šiandien tokie mokytojai kalba apie greitąjį skaitymą, rytoj – apie greitąjį rąšymą. Poryt aptariama lyderystė, dar vėliau – pardavimai ir žmonių motyvacija. Nėra temų, kurių tokie mokytojai neišmanytų, bet ar tikrai nors vienoje iš šių sričių jie yra profesionalai? Įsivaizduokite tokią situaciją: ateinate pas odontologą, kuris, atlikęs danties tvarkymą, pasiūlo pasidaryti ir manikiūrą. Kaip sureaguotumėte į tokį pasiūlymą? Ar džiaugtumėtės jo žinių gausa, o galbūt pasidarytų neramu dėl atliktų odontologinių paslaugų kokybės?

Penktąją, paskutinę klaidą daro gana daug žmonių – prieš pradėdami darbą su koučeriu, mentoriumi ar mokytoju, psichologu ar kitu žmogumi, galinčiu padėti atlikti tam tikrą transformaciją, dažnai neskuba domėtis buvusių klientų rekomendacijomis. Paklausus, kodėl jie to nedaro, sulaukiama atsakymo: žmogus gali pamanyti, kad juo nepasitikima, įsižeisti, supykti, pagalvoti kažką negero. Žinokite: nei vienas savo srities profesionalas ar ekspertas, sužinojęs, kad tuo domitės, niekada neįsižeis. Užuot įsižeidęs, pasidalins vieno, dviejų, trijų, keturių, penkių, penkiolikos savo buvusių mokinių ir klientų kontaktais. Pasiūlys su jais pakalbėti telefonu, susitikti, išgirsti jų įspūdžius ir sužinoti nuomonę. Jeigu norite susirasti tikrai gerą mokytoją, jokiu būdu neapsiribokite vieno ar dviejų jo buvusių mokinių ar klientų rekomendacijomis. Paprašykite daugiau. Jeigu mokytojas ar guru, išgirdęs tokį Jūsų prašymą, įsižeis ar bandys išsisukinėti, žinokite: tai – žmogus, su kuriuo darbuotis tikrai nereikėtų.

Apie šias penkias klaidas kalbame ir jų vengti rekomenduojame todėl, kad bet kokį pokyčių procesą išgyvenantis žmogus, lydimas netinkamo mokytojo ar pagalbininko, norimo rezultato nepasieks; negana to, toks mokytojas, užuot padėjęs, gali esamą situaciją pabloginti. Todėl rinkdamiesi mokytoją ar mentorių nepasikliaukite vien jo charizma, neieškokite pigiausio arba nemokamo varianto; nesusižavėkite tais, kurie žada, jog rezultatą pasieksite greitai ir lengvai; nepakliūkite ant plataus profilio specialisto „kabliuko“ ir, svarbiausia, VISUOMET prašykite rekomendacijų. Išvengę aukščiau išvardintų klaidų, rezultato sieksite greitai ir efektyviai. Žinoma, jeigu būsite pasiryžę įdėti reikiamą pastangų kiekį.