Jei nuolat esate pavargęs ir be nuotaikos, verta sunerimti: štai kur slypi priežastys ir kaip iš to išsikapstyti 

 

Nuolat didėjant darbo tempams ir apimtims, svarbu kalbėti apie situacijas, kai darbų lavina, rodos, užgula kaip niekad stipriai, o jėgų visoms užduotims atlikti kažkodėl nelieka. Kas yra perdegimas darbe, kaip jis pasireiškia ir kokiomis priemonėmis su juo kovoti? Apie tai pasakoja asmeninio efektyvumo treneris Tomas Kaulinskas.

Perdegimo darbe požymiai

Kalbant apie šią aktualią temą, visų pirma yra svarbu atskirti perdegimą nuo kartais visus kankinančio nuovargio ar nenoro imtis tam tikrų darbų. Ar žmogus jau pateko į perdegimo zoną galima matyti iš stipriai kritusios motyvacijos darbui ir atsiradusios apatijos, kuri trunka ilgiau nei savaitę. Stiprėjant lėtiniam nuovargiui, energijos darbams atlikti iš pradžių užtenka pusdieniui, vėliau jėgų sumažėjimas nepertraukiamai juntamas dieną, dvi, savaitę ir ilgiau – taip ši apatiška savijauta vis didesniu mastu ima užvaldyti žmogų. Galų gale tam, kad pailsėtų ir atstatytų jėgas pradeda nebeužtekti net ir savaitgalių. Netgi grįžęs iš atostogų žmogus jaučiasi ne ką geriau, nei prieš jas: nebėra jėgų atlikti net paprastiems, iki šiol daug pastangų nereikalavusiems darbams; tai, kas anksčiau džiugindavo ir motyvuodavo, ima darytis nuobodu.


Jei nuolat esate pavargęs ir be nuotaikos, verta sunerimti: štai kur slypi priežastys ir kaip iš to išsikapstyti

Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad perdegimas darbe niekada neįvyksta greit, pavyzdžiui, per mėnesį, du ar per pusę metų. Jautresnis žmogus „sudegti“ gali per 2, atsparesnis – per 5 ar 6 metus. Tie, kuriuos perdegimas užklupo netikėtai, tiesiog nepastebėjo visos eilės simptomų, aiškiai signalizuojančių apie artėjantį pavojų. Štai dar keletas iš jų:

 

➤ padidėja išsiblaškymas – imama dažniau „šokinėti” nuo vienos užduoties prie kitos;

➤ žmogus darosi dirglesnis, pradeda jautriai arba impulsyviai reaguoti į įvairius trukdžius;

➤ ima prastėti atmintis;

➤ darosi sunku užmigti nuo galvoje besisukančių minčių apie darbus;

➤ tam, ką anksčiau pavykdavo padaryti per valandą, neurastenikas ima skirti dvi, tris, keturias ir daugiau, taigi darbai kaupiasi;

➤ didėja klaidų skaičius;

➤ krenta vidinė motyvacija ir mažėja įsitraukimas į darbą;

➤ žmogus tampa konfliktiškas, mintyse ir žodžiu dažnai dėl savo nesėkmių ima kaltinti aplinkinius.

 

Verta labai rimtai susimąstyti, jeigu nakties miegą sutrukdo mintys apie darbą ir, netikėtai nubudus, yra galvojama apie įvairius darbinius klausimus.

Tiesa, dar daugiau susirūpinimo turėtų kelti situacija, kai naktį ne tik galvojama, bet ir imamasi darbų, arba kai, dirbus iki 23 val. ar dar ilgiau yra kelias valandas pamiegama, keliamasi ir toliau sėdama prie darbų. Jei lėtinio nuovargio būsena tęsiasi 2-3 savaites ar daugiau ir pačiam jos atsikratyti nepavyksta, žmogui yra reikalinga profesionalo pagalba.

Visą trenerio Tomo Kaulinsko straipsnį apie perdegimą darbe skaitykite portale DELFI: https://www.delfi.lt/darbas/patarimai/jei-nuolat-esate-pavarges-ir-be-nuotaikos-verta-sunerimti-stai-kur-slypi-priezastys-ir-kaip-is-to-issikapstyti.d?id=82107867&fbclid=IwAR3koSc9qBg1SNJOhrm0S98q4HOAmMOAHJRdVKciDytDytR9P9zgkth0IeQ