Pasaulinės sveikatos organizacijos tyrimų duomenimis, iš visų antsvorį turinčių ir nutukimu sergančių žmonių, net 95 procentams šios problemos kyla dėl alimentarinių priežasčių ir yra glaudžiai susijusios su gyvenimo būdu. Hipodinamija (dėl per mažo fizinio aktyvumo sumažėjusi raumenų jėga), nesubalansuota mityba, emocinio streso poveikis, mitybos įpročiai ir silpnybės, socialinės aplinkos įtaka. Moksliškai įrodyta, kad mūsų gyvenimo būdą stipriai lemia mūsų psichologija ir su ja susiję veiksniai. Tik 5 proc. žmonių negali savarankiškai subalansuoti savo svorio dėl genetinių sutrikimų, todėl sprendžiant su svoriu susijusias problemas jiems reikalinga medikų pagalba. Šiems žmonėms įvairūs sutrikimai dažniausiai pasireiškia jau ankstyvoje vaikystėje.

Greitas svorio metimas, dietos, staiga padidėjęs fizinis krūvis gali padėti atsikratyti vieno kito kilogramo, tačiau, kaip tai paveiks mūsų savijautą ir kaip tai atsilieps ilgalaikėje perspektyvoje? Taikant įvairias svorio metimo metodikas rezultato galima pasiekti pakankamai greitai, bet ar ilgam?

 

 

Sulieknėti yra lengviau nei ilgam išlaikyti norimą svorį. Pakartotinis svorio metimas ir sugrįžimas (dar vadinamas ,,jo-jo“ efektas) gali būti pavojingesnis sveikatai ir gerai savijautai, nei per didelis, bet pastovus svoris. Jeigu nekeisime gyvenimo būdo, mitybos, psichologijos, santykių ir socialinės aplinkos, negalėsime pasiekti norimų pokyčių – ilgalaikio norimo svorio išlaikymo. Anksčiau trūkdavo maisto produktų, ne viską buvo galima gauti, tačiau šiomis dienomis pasirinkimas gausus, o pagrindinė problema yra žinių nebuvimas arba atvirkščiai – per didelis jų kiekis. Kuo sunkesnėje padėtyje yra žmogus, tuo labiau jis tiki visokiais stebuklingais svorio metimo būdais (kodavimais, dietomis, tabletėmis ir pan.). Žmonės dažnai sako, kad jie neturi valios laikytis dietų ar kažkaip kitaip kontroliuoti savo svorio, bet jie nepagalvoja, kiek jie turi valios kiekvieną dieną nešioti viršsvorį su savimi. Deja, žmogus, nepakeitęs gyvenimo būdo, negalės pasiekti ir išlaikyti norimo rezultato ilgalaikėje perspektyvoje.

Yra dvi svorio mažinimo ir gyvenimo būdo keitimo priemonės: individualus modelis ir socialinio palaikymo modelis. Individualus modelis – žmogus pats siekia rezultato, pasikliaudamas savo žiniomis ir turima informacija. Vadovaujantis šiuo modeliu rezultatas dažnai nepasiekiamas arba pasiekiamas tik iš dalies ir dažniausiai ilgai neišlaikomas. Mokslininkai visame pasaulyje teigia, kad svorio subalansavimo procesas turi būti vykdomas kartu su specialistu, gydytoju, treneriu, su kažkuo, kas dirba kartu su jumis (socialinio palaikymo modelis). Kitu atveju, nusistatyti sau mitybą ir jos laikytis dažniausiai nepavyksta, svoris grįžta ir vėl kartojasi ,,jo-jo“ efektas, kuris tampa pavojingu sveikatai. Pasiekti norimą rezultatą be palaikymo ir kontrolės bus labai sunku.

Turint viršsvorio ir norint sulieknėti, pirmiausia svarbu išsiaiškinti, kuriam mitybinio elgesio sutrikimų tipui Jūs priklausote. Jų yra trys: eksternalinis, emociogeninis ir ribojantis. Moksliškai įrodyta, jei turite viršsvorio – Jums būdingas vienas iš šių sutrikimų.

Visą sveikos gyvensenos konsultantės Vilitos Kepežinskienės straipsnį skaitykite portale DELFI: https://www.delfi.lt/sveikata/sveikas-kunas/suliekneti-nepavyks-jei-nesuprasite-svorio-augimo-priezasties-po-specialistes-komentaro-viskas-taps-aiskiau.d?id=85023575&fbclid=IwAR0FQuCDsRRWImtt5hsoGLIBJYmx4soVIIGK0IIrWdkLjpe641avpzAJ7Rc