Tyrinėjant žmonių mąstymo ir elgsenos ypatumus atlikta daug mokslinių ir psichologinių tyrimų. Dalis iš jų skirti suprasti, kokį poveikį siekiant tikslų ar ilgalaikių pokyčių turi vidinė motyvacija. Yra du būdai, kuriais dažniausiai save motyvuoja žmonės: pasitelkdami savikritiką arba save girdami.
Pavyzdžiui, mes galime skatinti save labiau rūpintis sveikata, sportuoti ir sveikiau maitintis. Išsikėlus tokį tikslą, susidarius sporto ir mitybos planus, lieka tik jų laikytis. Iš pradžių motyvacija ir noras daryti būna didžiulis. Savaitę, dvi ar mėnesį viskas vyksta sklandžiai. Tačiau, kas nutinka, kai dar neturint suformuoto tvirto įpročio, susiduriama su pirmomis „kliūtimis“ (prastas oras, bloga nuotaika, netinkamas laikas)? Tada tikslas apleidžiamas, nes dabar „nepalankios aplinkybės“ arba ieškoma motyvacijos būdų. Pokyčių programos „DaVinci 365“ trenerė Ineta Morkūnienė dalijasi žiniomis, kaip vis dėlto mums reikėtų save motyvuoti, kad pasiektume savo tikslų.
Svarbi vaikystės patirtis
Ar jus dažniau girdavo ar bardavo? Skatindami mokytis, pagirdavo už dedamas pastangas, daromą progresą ar gavus mažesnį pažymį sulaukdavote kritikos lavinos („nesugebi susikaupti“, „per mažai skiri laiko“, „esi niekam tikęs ir gyvenime nieko nepasieksi“ ir pan.) ir taip būdavote motyvuojamas labiau stengtis ir turėti geresnius rezultatus?
Pokyčių programos „DaVinci 365“ trenerės Inetos Morkūnienės straipsnį skaitykite portale DELFI: https://www.delfi.lt/darbas/patarimai/isdave-triuka-kuris-pades-pasiekti-ko-norite-nustebsite-kaip-tai-elementaru.d?id=85350257&fbclid=IwAR0iVym82udP10iSgMlWhvkfwVkP6A5VXEArltW1T2YVosBUolFgnqZoE1A