„Reikia mylėti save“ – teigia autoritetingi pranešėjai konferencijose, terapeutai savo kabinetuose ir studentai vienas kitam troleibuse, sulaukdami klausančiųjų pritariamo linksėjimo. Ar pastebėjote, kad dažnu atveju diskusija čia ir pasibaigia? Tarsi nebėra ką pridurti, viskas akivaizdu ir aišku. Bet ar tikrai taip yra? Pastebėjau, jog žmonių paprašiusi paaiškinti, kaip jie supranta meilę sau, dažniausiai sulaukiu tikrai teisingų, labai protingų, tačiau teorinių minčių, turinčių mažai ką bendro su jų pačių gyvenimu. Būtent todėl frazė „meilė sau“ lieka gražiu, labai romantišku ir sparnuotu lozungu, kuris, dažnai kartojamas, visgi neturi jokių galimybių iš tikrųjų tapti Jūsų gyvenimo dalimi.
Aš siūlau pažiūrėti į tai iš praktinės pusės. Ar susimąstėte, kaip meilė sau pasireiškia kasdieniame gyvenime? Pritariu filosofui ir psichologui E. Fromm, kuris teigia, jog meilė yra aktyvi, t.y. pasireiškia veiksmais: „Meilė – aktyvus rūpinimasis mūsų meilės objekto gyvenimu ir augimu.“ Juk savo meilę partneriui, vaikams, kitiems artimiesiems rodote būdami kartu ir tuo metu su jais darydami tai, ko jie nori, kas jiems teikia džiaugsmą: tiesiog kalbatės apie tai, kas jiems svarbu, kartu žiūrite jiems patinkantį filmą arba užsiimate kita, jiems įdomia veikla. Taigi, pirmiausia, mylimiems žmonėms Jūs skiriate savo laiką.
Taip pat pasireiškia ir meilė sau, t.y. per konkrečius veiksmus, kuriuos Jūs padarote dėl savęs. Tampa akivaizdu, jog norint mokytis ir išmokti iš tikrųjų mylėti save, visų pirma, Jums reikia skirti kokybiško laiko sau.
Ar skiriamas laikas sau yra kokybiškas?
Dažnai matau tokius atvejus, kai žmonės įsivertina ir mano, jog turi pakankamai laiko sau, tačiau vis tiek lieka stokos jausmas, jog „vis negana“ arba „nepadeda“. Tokiu atveju, reikia atkreipti dėmesį į kokybę.
Kokybiškas laikas sau reiškia, kad nuoširdžiai mėgaujatės ir džiaugiatės mėgstama veikla, jaučiate padidėjusią energiją ir esate įkvėpti. Tai padeda Jums kurti ir palaikyti santykį su pačiu savimi. Vienam tai – knygos skaitymas, kitam – oro balionų sportas, o treti rinksis meno parodą ar spektaklį. Tai tik keletas iš tūkstančių galimybių.
Kokybės svarba pasitvirtino ir tyrėjos dr. Almuth Mcdowall (Londono Birkbeko universitetas ) atliktame tyrime*, kuris parodė, kad laikas sau nebūtinai turi būti veikla, kuri vykdoma būnant vieniems, tačiau laikas daug kokybiškesnis, jeigu tai atliekama savo sprendimu. Būtent tie tyrimo dalyviai, kurie patys pasirinkdavo norimas veiklas, vertino savo psichologinę gerovę, santykius ir net įsitraukimą darbe daug geriau, nei tie, kurie tokio laiko sau neskyrė.
Pilną pokyčių programos DaVinci 365® ARCHITECTUS trenerės Astos Pečiulienės straipsnį skaitykite portale DELFI: https://www.delfi.lt/gyvenimas/psichologija/norite-ismokti-myleti-save-pradekite-nuo-kokybisko-laiko-sau.d?id=90710339&fbclid=IwAR3Kz9dJMRvAyv-KVimqqQ-L1_IdgEqPwdRVCbLa4HRblhJ1tXOu3l339mw